28 Ekim 2011 Cuma

Cekirge Yetistiriciligi ile Para Kazanmak

Çekirgeleri hep börtü böcek diye küçükseriz. Oysa işin erbabı bazı girişimciler için çekirge yetiştiriciliği bile zengin olmanın yolunu açıyor. Bundan birkaç hafta önce Antalyalı girişimci Selami Gökgöl ve arkadaşlarının enteresan ama bir o kadar da para kazandırma potansiyeli olan girişimini gazetelerden ve haber sitelerinden okuduk. Anlatılanlara göre Selami Gökgöl'ün hobisi olan olta balıkçılığı için yem olarak kullanılan çekirge bulma konusnda sıkıntı yaşamasının ardından kendisi çekirge yetiştirmeye karar vermiş. İlk önceleri sadece kendinin ve yakın hobi çevresinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başladığı çekirge üretimi faaliyeti, zamanla kendisine iyi bir kazanç kapısı olmuş ve bunun farkına varan Selami Gökgölİ; hemen profesyonel bir anlayış ile çekirge üretimine başlamış. DÜnyanın değişik ülkelerinden sürekli sipariş alan bu girişimci arkadaşımız, bulduğu niche sektörde herhangi bir rekabetin de olmaması nedeniyle işlerini seri halde büyütmüş.

Yurt dışına çekirgenin tanesini 7 centten satan Selami Gökgöl hem kendisine iyi bir iş imkanı yaratmış hem de ülkemize döviz geliri sağlayarak gerçekten ülkesi adına faydalı bir iş yapmış oluyor. Kendisini tebrik ediyoruz. Peki bizler bu durumdan ne dersler çıkaracağız?

1) Öncelikle Selami bey, sektörel rekabetin göreceli olarak az olduğu ve pek az kişinin aklına gelecek bir işe yatırım yaptığı için kolayca işlerini büyütmeyi başarmış.

2) Diğer yandan bildiği bir işi yapıyor. Neticede sağdan soldan kulaktan dolma bilgiler ile hiç bilmediği bir sektörde para kazanmayı amaçlayan bir serüvenci olmadığını anlıyoruz.

3) Canlı çekirgeye yönelik sadece iç talebi değil, aynı zamanda küresel talebi de değerlendirmeyi başaracak kadar vizyon sahibi birisi. Yaptığı iş bağlantılarından bunu kolayca anlayabiliyoruz.

4) İşi birden büyütmek yerine 3*4 yıla yayılan bir zaman diliminde işinin temelini sağlam atarak bu yatırımı yapmış.

5) Buna benzer sayısız para kazandırıcı sektörün olduğunu sizler de tahmin edebilirsiniz. Bunları uzaklarda aramayın ve günlük hayatınızda uğraşlarınız içerisinde arayın. Emin olun sizler de iyi bir trade imkanı bulabileceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder